Toy Poodle Bakımı

Bicolorpoodle
Yavrutoypoodle

Toy poodle bakımı önemli ve ciddi emek isteyen ırk özelliğine sahiptir. Haftalık banyo yaptırılması ve en az 6 hafta aralıklar ile tüy kesim işlemi uygulanmalıdır. Tüyleri kesilmeden önce ise aralıklı olarak bakımı sürdürülmelidir. Hassas ve çabuk gelişen yapılara sahiptir. Kulakları keskin ve algı yönü kuvvetlidir. Ancak en zayıf vücut bölgelerinden birisi olarak görülür. Parazitlenme durumu mümkündür, bu durumu yaşamamak adına sürekli muayene edilmesi gerekir.

Ağız ve diş bakımını ihmal etmemeniz gerekir. Dişlerinde tartar oluşumu diğer türlere nazaran daha sık görülür. Sürekli bakım yapılmaması halinde sağlık sorunları yaşamanız muhtemeldir. Bunlar dışında tüy dökmemesi ile evlerde tercih edilir. Bu durum ise takıntısı olan sahiplerin hoşuna gitmektedir. Ancak bahsedildiği üzere sürekli tüy bakımı bekler.

Toy Poodle gösterişli ve göz alıcı bir kürke sahiptir. İnsanların ilgisini çeken ve sevgisi kazanan bu ırk oldukça az tüy döker. Tüyü döküldüğü zamanda etrafa değil, kendi bedenindeki tüylere takılır ve yere fazla düşmez. Bu sebepten gevşek ve ölü tüyler keçeleşmeye sebep olabilir. Yoğun tüylü kısımları gün aşırı yani haftada 3 defa fırçalama ve tarama işlemi yapmanızı öreniriz. Az tüylerin bulunduğu kısımları haftada 1-2 kez fırçalamak yeterlidir. Bu işlem sırasında vücutlarına uygun olan fırçaları tercih etmelisiniz. Eldiven ile de günlük küçük taramalar yapabilirsiniz. Köpeğinizin tüylerinin keçeleşmesini renginin matlaşmasıyla da anlayabilirsiniz. Çünkü tüyleri dökülüp, köklerine yakın yerde toplanmaya başlarsa renklerinde matlaşma görülür ve bu renk tonu keçeleşmenin başladığını gösterir. Bu durumun sonucu olarak tıraş ettirmeniz gerekebilir.

Gösterişli ve yoğun tüylü bir Kaniş köpeği arzuluyorsanız bakım konusunda çok fazla emek ve para harcamanız gerekebilir. Az tüy dökmesiyle bir nebze tüy bakımı az olsa da havalı bir kürke sahip olması için profesyonel bakım gerekir. Kürkünün kesim tarzı ekstra çaba ister. Eğer bunu siz yapamazsanız 3-6 haftada bir profesyonel bakım için ilgili yerlere gitmelisiniz. Kendiniz tıraş yapmayı öğrenirseniz de bu sizin hayatınızı maddi olarak kolaylaştırır. Ancak uzun zaman ve çaba gerekecektir. Tıraş işlemini kendiniz yapmaya karar verdiğiniz zaman alabileceğiniz çeşitli araç gereçler mevcuttur. Köpeğiniz için bunları alarak aynı bakımı evde sizde sağlayabilirsiniz. Zaman zaman köpeğinizin tüylerini kırpabilirsiniz. Bu şekilde bakımı daha kolay hale gelebilir. Sahibinin tercihine bağlı uzun ve kısa tüylü Toy Poodle köpekleri görülür.

Tüylerinin koku yapmaması ve anti alerjik yapıda olması bu ırkın en güzel özelliklerinden birisidir. Koku yapmayan tüyleri banyo ihtiyacını da minimum seviyeye getirir ve banyo konusunda bakımı kolaylaştırır. Ancak önerilen ayda 1-2 kez banyo yapmasıdır.

Toy poodle Diş bakımı ve ağız sağlığı için dişlerini haftada iki kez uygun diş fırçası ile fırçalamalısınız. Aksi halde kötü nefes kokusu ve diş eti hastalığı ile karşılaşabilirsiniz. Tırnak bakımını uzamasına bağlı olarak ayda 1 – 2 kez yapabilirsiniz. Haftalık bakım düzeninizde tırnak, burun, göz, kulak ve pati kontrolü bulunmalıdır. Düzenli olarak bedenlerinde bir yara ya da farklılık olup olmadığını takip etmeli gerektiğinde veterinere götürmelisiniz.

Kaynak: https://patiilan.com/17766/poodle-toypoodle