Toy Poodle Beslenmesi ve Kilo Kontrolü Nasıl Sağlanır

RedPoodle
Yavrutoypoodle

Toy Poodle türü beslenmesi ve egzersizleri dikkat gerektiren noktalardan birisidir. Çabuk kilo almaya uygun yapıları vardır. Hayvan kemiği veya kılçık türü besinlerden ötürü iç organlarında yırtılma sorunları yaşatabilir. Bu sorunlara dikkat edilmemesi durumunda enfeksiyon ve kusma problemleri yaşayabilir.

Balık ve kafeinli ürünlerini çok sevmektedirler. Fakat metabolizma özellikleri bu ürünleri sindirme konusunda sıkıntılar yaşatabilir. Kuru ve yaş mama ile günlük besin ihtiyaçları karşılanabilir. Ekstra günlük bazı takviyeler yapabilirsiniz. Takviyeleri kullanmadan önce veteriner hekiminize danışmanızda fayda olacaktır.

Yavru poodle beslenmesi ise doğum sürecinin ardından 4 ila 6 hafta arası anne sütünden ayırılmamalıdır. 6 hafta sonrasında ek gıda takviyeleri yapılabilir. Mamaları ezip süt ekleyerek verebilirsiniz veya bebek maması kullanabilirsiniz. Anne tarafından süt ile beslenemiyor veya ememiyorsa bu süreçte şırınga yardımı ile mama verebilirsiniz. Mama takviyesini günde 6 öğün uygulamanız gerekir.

Toy Poodle, yüksek kaliteli ve veterinerin onayladığı mama ile beslenmelidir. Köpeğinizin yaşı, boyu ve aktivite seviyesi günlük yemesi gereken mama miktarını ortaya çıkarır. Poodle ırkı kendi arasında farklı beden ve kilo aralığındadır bu yüzden genel olarak vereceğimiz mama tablosu 3 ırkında farklı olacaktır. Ancak her ırk köpeğin sağlıklı yaşaması için fazla yemek vermekten kaçınmanız gerekir. Ödül maması, kıyamadığınız için verdiğiniz ev yemekleri sağlıklarını ilerleyen zamanlarda olumsuz etkileyebilir. Yüksek kaliteli, vitaminli ve proteinli mamalarda tercih edebileceğiniz veterinerlerin de önerdiği belli markalar vardır: Royal Canin, Proplan, Hills ,N&D, Gimcat, Brit, Purina, Acana, Felix, Brit Care .

Poodle Irkının Beslenme İhtiyacı 3 farklı kategoriye ayrılır. Hepsi günde 2 öğün tüketmelilerdir ancak ölçekleri farklılık gösterir. Standart Poodle günde 1.5 – 3 ölçek, Minyatür Poodle 3/4 – 1 ölçek, Toy Poodle 1/4 – 1/2 ölçek arasında yüksek kaliteli kuru mama tüketebilir. Bu oranların farklılık göstermesinin en büyük sebebi aralarındaki boy farklılığıdır.

Toy Poodle ırkı aşırı beslenir ve kilo alırsa bu durum eklem sorunlarına neden olabilir. O yüzden sizden sevimli bakışlar, yalvaran gözlerle fazladan yemek istediklerinde sağlıkları için vermeyin. Mama kaplarında yemek bırakmayın, öğün saati geldiğinde taze koyun ve unutmayın ki yemek kadar su içmeleri de beslenmeleri için önemlidir.